Site icon Kancelaria Adwokacka Paweł Kraśniej – Prawnik Warszawa

Alimenty – co należy wykazać?

Podziel się na:

Zgodnie z art. 133 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na obojgu rodzicach ciąży obowiązek łożenia na utrzymanie dzieci, które nie są jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Zakres tego obowiązku został określony w art. 135 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zgodnie z którym wysokość alimentów wyznaczają z jednej strony usprawiedliwione potrzeby osoby uprawnionej, z drugiej zaś zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego.

Występując zatem z pozwem o alimenty należy pamiętać, aby bardzo dokładnie opisać bieżące potrzeby dziecka oraz ich koszt w sakli miesiąca. Dodatkowo wskazanym jest, aby każdy koszt znalazł potwierdzenie w dowodach zgłoszonych przez Ciebie w pozwie, bowiem to na Tobie spoczywa ciężar udowodnienia usprawiedliwionych potrzeb dziecka.

Poza tym nie należy zapominać, że oprócz wykazania usprawiedliwionych potrzeb dziecka musisz wykazać zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego do alimentacji. W tym zakresie należy sformułować szereg wniosków dowodowych, które pozwolą ustalić sytuację majątkową rodzica zobowiązanego do alimentacji zaznacza Paweł Kraśniej z Kancelaria adwokacka Praga Południe.

Podsumowując dobrze przeprowadzone postępowanie dowodowe jest w stanie potwierdzić obowiązek alimentacyjny na takim poziomie, aby dziecko miało zapewnione wszelkie niezbędne potrzeby. Zadbaj więc o to, aby postępowanie dowodowe było wyczerpane w jak najszerszym zakresie.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytanie lub wątpliwość z chęcią na nie odpowiem – zapraszam do kontaktu telefonicznego, e-mailowego lub przez formularz kontaktowy.

Exit mobile version