Tel: 512 091 675
Email:

Publikacje

Zagadnienie to pojawia się zazwyczaj, gdy jedyny wspólnik nie ma zamiaru dalej piastować funkcji członka zarządu i rezygnuje z tej funkcji, albo zamierza przygotować spółkę do sprzedaży i nie chce być członkiem zarządu spółki, która za chwilę będzie miała nowego właściciela. Należy wskazać, że mandat członka zarządu wygasa m.in. w skutek rezygnacji (art. 202 §4 k.s.h.). Oświadczenia składane spółce oraz doręczenia pism spółce mogą być dokonywane wobec jedynego członka zarządu lub prokurenta (art. 205 §2 k.s.h.).

Czytaj cały artykuł


Zgodnie z art. 1868 §1 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlop wychowawczego wniosku o: 1) udzielenie urlopu wychowawczego – do dnia zakończenia tego urlopu; 2) obniżenie wymiaru czasu pracy – do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Z kolei §2 tego przepisu stanowi, że w wypadkach, o których mowa w §1, rozwiązanie przez pracodawcę umowy jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Czytaj cały artykuł


Na wstępie należy zaznaczyć, że jak to często bywa sprawa jest dyskusyjna. W mojej opinii ekwiwalent podlega takim samym regułą w zakresie jego ochrony co wynagrodzenie. Innymi słowy można dokonać potrącenia wyłącznie składników określonych wprost w art. 87 kodeksu pracy tj. np. zaliczek czy kar.

Czytaj cały artykuł


Przedmiotem niniejszej publikacji będzie analiza zagadnienia „istotnej zmiany przedmiotu działalności spółki”, które jest uregulowane w art. 416 k.s.h. oraz w uzupełniającym art. 417 k.s.h. Głównym celem wskazanej regulacji jest ochrona drobnych akcjonariuszy przed rozpoczęciem takiej działalności, na którą nie wyrażają oni zgody, a która znacząco odbiega od dotychczasowej działalności.

Czytaj cały artykuł