Prawnik do 500 plus opieka naprzemienna, czyje dizecko - prawnik w Warszawie, Bemowo, Gocław, Praga Północ, Praga Południe

„500+” a opieka naprzemienna – któremu z rodziców należy się świadczenie pieniężne?

Podziel się na:

Coraz częściej sądy skłaniają się ku wydawaniu orzeczeń o opiece naprzemiennej rodziców nad małoletnimi dziećmi, co z kolei wywołuje szereg pytań i wątpliwości w zakresie programu „500+”. Zasadnicze pytanie sprowadza się do tego, czy mając orzeczoną przez sąd opiekę naprzemienną nad małoletnimi dziećmi świadczenie „500+” również zostanie podzielone pomiędzy rodziców po połowie?

Mogę Państwa uspokoić – oczywiście, że tak. Świadczenie z programu „500+” przy opiece naprzemiennej powinno zostać ustalone na każdego z rodziców po połowie mówi mecenas Kraśniej z Kancelaria adwokacka Praga Południe. Zgodnie z art. 5 ust. 2a ustawy z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego.

Należy przy tym pamiętać, że podział kwoty z programu „500+” pomiędzy rodziców dotyczy tylko sytuacji, gdy o opiece naprzemiennej orzekł sąd. Oznacza to, że opieka naprzemienna uregulowana umową zawartą pomiędzy rodzicami nie spowoduje, że świadczenie z programu „500+” zostanie ustalone każdemu z rodziców z osobna.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytanie lub wątpliwość z chęcią na nie odpowiem – zapraszam do kontaktu telefonicznego, e-mailowego lub przez formularz kontaktowy.

Adwokat Paweł Kraśniej

Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Strategiczny partner w wielu procesach cywilnych, rodzinnych, karnych, karnoskarbowych oraz gospodarczych. Z uwagi na szerokie kompetencje oraz doświadczenie zawodowe nie tylko skutecznie stosuje prawo, ale również prowadzi powierzoną mu sprawę z maksymalnym uwzględnieniem interesów klienta, czemu wyraz daje na sali sądowej.

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
KrzysztofAdwokat Paweł KraśniejMarcin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin
Gość
Marcin

Opiekujemy się córką naprzemiennie, nawet ja częściej niż jej matka. Nie występowaliśmy do sądu o orzeczenie i ustalenie planu wychowawczego, bo dobrze dogadujemy się w sprawie wychowania dziecka i potrafimy sami między sobą ustalić kto z kim i kiedy. Dostałem decyzję o przyznaniu 500+ na zasadzie „moje zgłoszenie wpadło pierwsze”. Otrzymałem w lipcu 2019 pierwsze świadczenie, wysłałem połowę kwoty z zaznaczeniem w tytule przelewu że to połowa świadczenia i było ok do września. Teraz otrzymałem list z MOPS z wezwaniem do złożenia wyjaśnień w sprawie wątpliwości odnośnie uprawnień do otrzymywania świadczenia. Czy porozumienie podpisane przeze mnie i matkę dziecka, mówiące… Czytaj więcej »

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Wszedzie pisza to samo ze swiadczenie 500 plus nalezy sie po polowie.Sprawujemy opieke z byla zona nad dzieckiem po polowie bo tak mamy zapisane w wyroku sadu a to ona pobiera swiadczenie w calosci.Mops w Trzebini woj.Malopolskie odrzucil moj wniosek o przyznanie swiadczenia uzasadniajac to tym ze kto pierwszy ten lepszy