Prawnik do 500 plus opieka naprzemienna, czyje dizecko - prawnik w Warszawie, Bemowo, Gocław, Praga Północ, Praga Południe

„500+” a opieka naprzemienna – któremu z rodziców należy się świadczenie pieniężne?

Podziel się na:

Coraz częściej sądy skłaniają się ku wydawaniu orzeczeń o opiece naprzemiennej rodziców nad małoletnimi dziećmi, co z kolei wywołuje szereg pytań i wątpliwości w zakresie programu „500+”. Zasadnicze pytanie sprowadza się do tego, czy mając orzeczoną przez sąd opiekę naprzemienną nad małoletnimi dziećmi świadczenie „500+” również zostanie podzielone pomiędzy rodziców po połowie?

Mogę Państwa uspokoić – oczywiście, że tak. Świadczenie z programu „500+” przy opiece naprzemiennej powinno zostać ustalone na każdego z rodziców po połowie mówi mecenas Kraśniej z Kancelaria adwokacka Praga Południe. Zgodnie z art. 5 ust. 2a ustawy z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego.

Należy przy tym pamiętać, że podział kwoty z programu „500+” pomiędzy rodziców dotyczy tylko sytuacji, gdy o opiece naprzemiennej orzekł sąd. Oznacza to, że opieka naprzemienna uregulowana umową zawartą pomiędzy rodzicami nie spowoduje, że świadczenie z programu „500+” zostanie ustalone każdemu z rodziców z osobna.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytanie lub wątpliwość z chęcią na nie odpowiem – zapraszam do kontaktu telefonicznego, e-mailowego lub przez formularz kontaktowy.

Adwokat Paweł Kraśniej

Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Strategiczny partner w wielu procesach cywilnych, rodzinnych, karnych, karnoskarbowych oraz gospodarczych. Z uwagi na szerokie kompetencje oraz doświadczenie zawodowe nie tylko skutecznie stosuje prawo, ale również prowadzi powierzoną mu sprawę z maksymalnym uwzględnieniem interesów klienta, czemu wyraz daje na sali sądowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o