Prawo pracy - prawnik w Warszawie, Bemowo, Gocław, Praga Północ, Praga Południe

Czy istnieje możliwość wykorzystania w całości urlopu wypoczynkowego?

Podziel się na:

O ile pracodawca wyrazi zgodę, pracownik może dobrowolnie wykorzystać cały przysługujący mu urlop w całości. Wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą skorzystać rok rocznie z całego nieprzerwanego a zarazem płatnego urlopu. Należy pamiętać, że pracownik wraz z początkiem nowego roku otrzymuje urlop z góry, co oznacza że z początkiem roku przysługuje mu określona pula dni wolnych od pracy. Przyznana pula musi jednak zostać wykorzystana maksymalnie do 30 września roku następnego.

Wymiar czasu przeznaczonego pracownikom na urlop, którzy pracują krócej niż 10 lat, wynosi 20 dni, daje to prawie dwa dni wolnego za każdy przepracowany miesiąc.  Zgodnie z art. 154 kodeksu pracy, urlop w wysokości 26 dni przysługuje pracownikowi, jeżeli ten przepracuje co najmniej 10 lat mówi mecenas Paweł Kraśniej z Warszawskiej Kancelarii adwokackiej Praga Północ.

Czy pracownik może jednorazowo wykorzystać całe 26 dni urlopu?

W praktyce urlop wypoczynkowy udzielany jest w oparciu o plany urlopowe, w praktyce są one bardziej planami orientacyjnymi dla pracodawcy niż planami stricte wiążącymi. Plany urlopowe bardzo często tworzone są przez pracowników w porozumieniu między sobą, które następnie akceptuje pracodawca. Jeżeli w firmie nie powstają plany urlopowe, wówczas pracodawca w porozumieniu z pracownikami sam uzgadnia terminy urlopów. Finalnie to pracodawca decyduje o terminie i liczbie dni wykorzystanego urlopu. Ponadto pracodawca ma możliwość przełożenia udzielonego wcześniej urlopu w momencie, gdy nieobecność pracownika spowodowałaby zakłócenia w przebiegu pracy. Dzieje się tak w momencie, gdy obecność pracownika przebywającego na urlopie jest niezbędna np. podczas niezapowiedzianej kontroli lub nagłej awarii.

Widać zatem, że nie ma żadnych przeszkód prawnych by pracownik nie mógł skorzystać z całego przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w całości. Urlop taki może zostać wykorzystany również z początkiem roku. Należy jednak pamiętać, że to pracodawca podejmuje ostateczną decyzję od długości przyznanego urlopu.

Warto w pewnych kwestiach skontaktować się z prawnikiem. Zapraszam do kancelaria adwokacka Praga Północ w Warszawie. Zapewniamy profesjonalne doradztwo i wpsparcie.

Warto również przeczytać o potrąceniu ekwiwalentu za urlop.

Adwokat Paweł Kraśniej

Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Strategiczny partner w wielu procesach cywilnych, rodzinnych, karnych, karnoskarbowych oraz gospodarczych. Z uwagi na szerokie kompetencje oraz doświadczenie zawodowe nie tylko skutecznie stosuje prawo, ale również prowadzi powierzoną mu sprawę z maksymalnym uwzględnieniem interesów klienta, czemu wyraz daje na sali sądowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o