Prawo alimentacyjne - prawnik warszawa, bemowo, gocław, praga północ, praga południe

Zobowiązanie do płacenia alimentów w 2019 – czy rozwiązania obowiązujące od 11 stycznia 2019r. przyspieszą egzekucje alimentów

Podziel się na:

Dochody dłużnika dostępne szybciej dla komorników.

Z początkiem roku weszły w życie przepisy o zmianie niektórych ustaw pozwalających na skuteczną egzekucję świadczeń alimentacyjnych przypomina Paweł Kraśniej z Kancelarii Adwokackiej Praga Południe w Warszawie. Zmiany te dotyczą również regulacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe prawo pozwala komornikom sądowym na znacznie szybsze zdobycie informacji o dochodach dłużników alimentacyjnych.  W dniu 28 grudnia 2019 roku wejdzie w życie zmiana, która sprawi, że pracodawca u którego zatrudniona jest osoba płacąca alimenty, będzie musiał przesyłać drogą elektroniczną do ZUS (przynajmniej raz w miesiącu) wszystkie niezbędne informacje o dochodach osoby zobowiązanej do alimentacji. Dodatkowo komornik będzie informował ZUS o zmianach w prowadzeniu egzekucji świadczeń.

Czym jest podwyższony próg dochodowy?

W momencie, gdy rodzic musi płacić świadczenie alimentacyjne na dziecko a nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, wtedy pomocny jest Fundusz Alimentacyjny, z którego pokrywane są zasądzone alimenty. Ma to jednak zastosowanie w momencie, gdy próg dochodowy rodziny na jednego członka nie jest wyższy niż 725 zł. Obecna ustawa podwyższa próg o 75 zł.

Od 1 lipca 2019 r. próg dochodowy będzie wynosił 800 zł, a sam przepis znajdzie zastosowanie w odniesieniu do świadczeń od 1 października 2019 r.

Wzrosną grzywny dla pracodawców, którzy chronią pracownika płacącego alimenty

Nowa ustawa wprowadza również szereg obostrzeń dla pracodawców, którzy nie dopilnują obowiązków związanych z egzekucją świadczeń alimentacyjnych od zatrudnionych pracowników. W tym zakresie wzrosną kary grzywny aż do 5 tys. zł. Jeżeli pracodawca nadal będzie chronił pracownika, który nie płaci alimentów, kara będzie mogła zostać nałożona ponownie.

Adwokat Paweł Kraśniej

Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Strategiczny partner w wielu procesach cywilnych, rodzinnych, karnych, karnoskarbowych oraz gospodarczych. Z uwagi na szerokie kompetencje oraz doświadczenie zawodowe nie tylko skutecznie stosuje prawo, ale również prowadzi powierzoną mu sprawę z maksymalnym uwzględnieniem interesów klienta, czemu wyraz daje na sali sądowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o