Czy warto walczyć o winę w rozwodzie?

Podziel się na:

Bardzo często w swojej praktyce zawodowej spotykam się z pytanie, czy warto walczyć o orzeczenie rozwodu z winy jednego z małżonków? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem wszystko zależy do tego na czym Tobie zależy. Korzyści płynące z orzeczenia rozwodu z winny drugie małżonka są wymierne i łatwo je przekalkulować.

Alimenty:

Uzyskując rozwód z winy małżonka możesz ubiegać się o alimenty nie tylko na rzecz dzieci, ale również na rzecz siebie. Zgodnie z art. 60 §2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku. Z pogorszeniem się sytuacji życiowej mamy do czynienia wówczas, gdy po stronie małżonka niewinnego zachodzi konieczność rezygnacji z takiej ogólnej stopy życiowej, jaką miał zapewnioną w trakcie trwania związku małżeńskiego. Należy przy tym pamiętać, że roszczenie o alimenty od małżonka winnego rozwodu możesz zgłaszać już w sprawie rozwodowej zaznacza Paweł Kraśniej z Kancelarii adwokackiej Praga Północ. Poza tym pamiętaj o ich zabezpieczeniu.

Majątek po małżonku:

Inną wartą uwagi konsekwencją ustalenia wyłącznej winy za rozkład pożycia małżeńskiego jest to, że małżonek, który składa pozew o rozwód, a jest wyłącznie winny może po prostu go nie dostać. Zgodnie z art. 56 §3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. W takiej sytuacji, brak Twojej zgody na rozwód spowoduje, że w dalszym ciągu będziecie małżonkami, a to oznacza, że będziecie po sobie dziedziczyć oraz że w dalszym ciągu będziecie mieć wspólny majątek – o ile któreś z Was nie wystąpi o ustanowienie rozdzielności majątkowej.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytanie lub wątpliwość z chęcią na nie odpowiem – zapraszam do kontaktu telefonicznego, e-mailowego lub przez formularz kontaktowy.

Adwokat Paweł Kraśniej

Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Strategiczny partner w wielu procesach cywilnych, rodzinnych, karnych, karnoskarbowych oraz gospodarczych. Z uwagi na szerokie kompetencje oraz doświadczenie zawodowe nie tylko skutecznie stosuje prawo, ale również prowadzi powierzoną mu sprawę z maksymalnym uwzględnieniem interesów klienta, czemu wyraz daje na sali sądowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o