Jak wygląda podział majątku małżonków po rozwodzie.

Podziel się na:

Podział majątku z małżonkiem podczas rozwodu lub separacji bywa bardzo skomplikowany. Nie każdy zawierając związek małżeński decyduje się na rozdzielność majątkową z małżonkiem. Warto zatem przeanalizować jaka część majątku zostanie uznana za majątek wspólny a co zostanie zaliczone jako majątek osobisty każdego z małżonków. W tym miejscu warto zastanowić się, co jest lepsze podczas podziału majątku wskazuje adwokat z kancelarii adwokackiej na Pradze Północ. Możemy zastanowić się, czy najlepszym rozwiązaniem jest notarialny podział majątku lub czy małżonkom wystarczy polubowna umowa?

Jeżeli zdecydowaliśmy się wcześniej na ustanowienie wspólności majątkowej wówczas między obojgiem małżonków z automatu powstaje wspólność majątkową małżeńska w momencie zawarcia związku małżeńskiego. W innym przypadku przed zawarciem związku małżeńskiego musimy podpisać intercyzę majątkową, która może wyłączyć wspólność majątkową lub też częściowo ograniczyć współwłasność. Natomiast małżeństwo posiadające wspólność majątkową wyróżniają trzy typy wspólności majątkowej

Mowa tutaj o majątku wspólnym, majątku osobistym żony oraz majątku osobistym męża. Majątkiem wspólnym określamy wszystko to co małżonkowie zgromadzili już po zawarciu związku małżeńskiego. Do majątku wspólnego zaliczane są m.in. zarobki małżonków oraz dochody z majątku osobistego np. pieniądze z wynajmu mieszkania, które należy do jednego z małżonków. Majątkiem osobistym każdego z małżonków jest wszystko to co zostało nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego.

Po rozwodzie wspólność majątkowa małżeńska przestaje obowiązywać. Małżonkowie powinni wówczas dokonać podziału majątku. Można to zrobić na kilka sposobów np.:

  • poprzez notarialny podział majątku,
  • sądowny podział majątku,
  • zawarcie umowy pomiędzy małżonkami,

Co w przypadku jeżeli przed ślubem jedno z małżonków otrzymało mieszkanie lub samochód i przez cały okres trwania związku oboje na równych prawach korzystali z danego dobra? W tym przypadku drugi małżonek nie może żądać podziału takiego majątku, ale może żądać rozliczenia nakładów poczynionych z majątku wspólnego na jego majątek osobisty.

Adwokat Paweł Kraśniej

Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Strategiczny partner w wielu procesach cywilnych, rodzinnych, karnych, karnoskarbowych oraz gospodarczych. Z uwagi na szerokie kompetencje oraz doświadczenie zawodowe nie tylko skutecznie stosuje prawo, ale również prowadzi powierzoną mu sprawę z maksymalnym uwzględnieniem interesów klienta, czemu wyraz daje na sali sądowej.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Joanna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Joanna
Gość
Joanna

W przypadku rozwodu małżonkowie mogą podzielić majątek w formie obopólnego porozumienia. Najpierw majątek się rozdziela, a potem umownie dokonuje podziału. Wszystko dzielone jest zawsze na podstawie wniosku.