Alimenty po rozwodzie - adwokat praga północ, warszawa

Czy sąd może zasądzić alimenty na byłego małżonka?

Podziel się na:

Powszechnie wiadomo, że alimenty można zasądzić zarówno od rodzica na dziecko oraz od dziecka na rodzica. Jednak, czy można zasądzić alimenty na byłego małżonka po rozwodzie? Aby jednak otrzymać takie alimenty należy spełnić inne warunki niż te przy zwykłych alimentach na rzecz bliskich. Ważny jest tutaj fakt, czy któryś z małżonków został obarczony winą za rozwód, czy też rozwód nastąpił bez orzeczenia o winie lub wina była z obu stron.

Jeżeli rozwód orzeczono bez orzekania o winie któregoś z małżonków wówczas były małżonek jeżeli znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Wynika to wprost z art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i na tej właśnie podstawie można uzyskać alimenty po rozwodzie wyjaśnia mecenas z kancelarii adwokakiej praga północ. Dotyczy to sytuacji zarówno, gdy żaden z małżonków nie jest uznany za winnego rozpadu małżeństwa lub też oboje zostali uznani za winnych rozpadu małżeństwa. W takim momencie, gdy jeden z byłych małżonków znajduje się w trudnej sytuacji życiowej może domagać się zasądzenia alimentów od drugiej strony.

Oczywiście alimenty nie zostaną zasądzone np. jeżeli jeden z małżonków dysponuje sporym majątkiem, a drugi domagający się alimentów nie znajduje się w stanie niedostatku – oczywiście stan niedostatku musi pojawić się na skutek rozwodu po stronie małżonka domagającego się zasądzenia alimentów. Alimenty nie zostaną zasadzone również w momencie, gdy oboje małżonkowie po rozwodzie znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Zupełnie innym przypadkiem jest rozwód w którym orzeczono wyłącznie winę jednego z małżonków. W takim przypadku uzyskanie alimentów przez byłego małżonka, który nie był winny rozpadowi małżeństwa jest znacznie prostsze. Nie ma tu konieczności występowania tzw. stanu niedostatku. Należy jednak wykazać pogorszenie się sytuacji materialnej niewinnego małżonka, która nastąpiła po rozpadzie małżeństwa. Sąd może tutaj zasądzić alimenty na małżonka będącego niewinnym, które pokryją jego uzasadnione potrzeby.

Oczywiście wszystkie zasądzone alimenty mogą również wygasnąć. Przyczyn może być kilka np. gdy:

  • uprawniony do alimentów wstępuje w nowy związek małżeński,
  • upływa 5 lat od małżeństwa i płacący alimenty nie był wyłącznie winny rozpadowi małżeństwa, w tym przypadku zachodzą jednak pewne wyjątki,
  • gdy zmienia się sytuacja materialna pobierającego alimenty lub zobowiązanego do płacenia alimentów.

Adwokat Paweł Kraśniej

Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Strategiczny partner w wielu procesach cywilnych, rodzinnych, karnych, karnoskarbowych oraz gospodarczych. Z uwagi na szerokie kompetencje oraz doświadczenie zawodowe nie tylko skutecznie stosuje prawo, ale również prowadzi powierzoną mu sprawę z maksymalnym uwzględnieniem interesów klienta, czemu wyraz daje na sali sądowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o