Adwokat Warszawa - Czy dziecku osoby wydziedziczonej przysługuje prawo do zachowku

Czy dziecku osoby wydziedziczonej przysługuje prawo do zachowku?

Podziel się na:

Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnego, małżonka i rodziców zachowku, jeżeli uprawniony do zachowku: 1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, 2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci, 3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Wydziedziczenie zstępnego, czyli córki bądź syna nie pozbawia natomiast prawa do zachowku jego dziecka (czyli dziecka osoby wydziedziczonej). Dziecko wydziedziczonego zstępnego jest uprawnione do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę. Oznacza to, że dziecku osoby wydziedziczonej przysługuje prawo do zachowku, nie zaś prawo do dziedziczenia roszczenia o zachowek po wydziedziczonym wyjaśnia mecenas Kraśniej z Kancelarii Adwokackiej na Warszawskiej Pradze Południe

W praktyce oznacza to, że wydziedziczenie zstępnego uprawnionego do zachowku może doprowadzić do sytuacji, w której dziecku wydziedziczonego będzie przysługiwało prawo do znacznie większego zachowku niż osobie wydziedziczonej. Sytuacja taka będzie miała miejsce wtedy, gdy dziecko wydziedziczonego jest osobą małoletnią, bowiem wówczas roszczenie o zapłatę zachowku wynosi aż 2/3 wartości udziału spadkowego.

Adwokat Paweł Kraśniej

Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Strategiczny partner w wielu procesach cywilnych, rodzinnych, karnych, karnoskarbowych oraz gospodarczych. Z uwagi na szerokie kompetencje oraz doświadczenie zawodowe nie tylko skutecznie stosuje prawo, ale również prowadzi powierzoną mu sprawę z maksymalnym uwzględnieniem interesów klienta, czemu wyraz daje na sali sądowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o