Czym się różni separacja od rozwodu?

Podziel się na:

Różnica pomiędzy rozwodem a separacją sprowadza się do kilku kwestii, a mianowicie:

  1. orzeczenie separacji powoduje ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej, przy czym znosząc separację można również wnosić o utrzymaniu powstałej rozdzielności majątkowej,
  2. separacja nie kończy związku małżeńskiego. Oznacza to, że w dalszym ciągu spoczywają na Tobie obowiązki małżeńskie i nie możesz zawrzeć nowe związku małżeńskiego, ani też powrócić do swojego nazwiska,
  3. w każdej chwili można żądać zniesienia separacji, co wiąże się z ustaniem jej skutków – przy czym orzeczenie takie wywiera skutki na przyszłość. Znosząc separację, sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem małżonków.

W celu uzyskania orzeczenie separacji wystarczy, aby nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Opłata od pozwu o separację wynosi 600,00 zł, zaś w przypadku wniosku o separację na zgodne żądanie małżonków 100,00 zł. Sądem właściwym do rozpoznania sprawy o separację jest Sąd Okręgowy.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytanie lub wątpliwość z chęcią na nie odpowiem – zapraszam do kontaktu telefonicznego, e-mailowego lub przez formularz kontaktowy z Kancelarią adwokacką Praga Południe.

Adwokat Paweł Kraśniej

Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Strategiczny partner w wielu procesach cywilnych, rodzinnych, karnych, karnoskarbowych oraz gospodarczych. Z uwagi na szerokie kompetencje oraz doświadczenie zawodowe nie tylko skutecznie stosuje prawo, ale również prowadzi powierzoną mu sprawę z maksymalnym uwzględnieniem interesów klienta, czemu wyraz daje na sali sądowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o