Alimenty - prawnik warszawa, prawnik Praga Północ, Praga Południe, Bemowo, Wola

Do kiedy należy płacić alimenty na dziecko?

Podziel się na:

Czy dziecko, które ukończyło 18 lat przestaje otrzymywać alimenty? Odpowiedź wbrew powszechnym opiniom nie jest taka jak się wielu osobom wydaje. Ukończenie przez dziecko pełnoletności nie oznacza automatycznego ustania obowiązku alimentacyjnego. Obowiązek alimentacyjny nie wygasa również z momentem ukończenia przez dziecko 26 roku życia, czy też zakończenia szkoły lub studiów. Z art. 133 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego jasno wynika, że alimenty należą się dziecku do momentu, w którym będzie w stanie samodzielnie się utrzymać.

Jeżeli nasze dziecko podejmie pracę, czy jest to równoznaczne z zaprzestaniem obowiązku alimentacyjnego?

Oczywiście, podjęcie pracy przez dziecko nie zawsze jest równoważne z zaprzestaniem obowiązku alimentacyjnego wyjaśnia mecenas Paweł Kraśniej z kancelarii na Pradze Północ. W przypadku np. pierwszej pracy otrzymanej zaraz po ukończeniu szkoły dziecko nie zawsze jest w stanie podjąć na tyle dobrze płatną pracę, aby został uchylony obowiązek alimentacyjny. Sądy zazwyczaj nie uznają minimalnego wynagrodzenia jako pensji pozwalającej na samodzielne utrzymanie się. Jeżeli dziecko mieszka razem z rodzicami to według art. 91 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego ciąży na nim obowiązek dokładania się do pokrywania kosztów utrzymania rodziny.

W przypadku dziecka studiującego dziennie, studia oznaczają brak możliwości podjęcia pracy. Oznacza to, że dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Istnieje oczywiście odstęp od tej reguły, jednak dziecko musiałoby w czasie trwania studiów podjąć dobrze płatną pracę.

Jeżeli dziecko pracujące przerwie pracę na rzecz studiów wówczas rodzic ma obowiązek płacić alimenty. W tym wypadku wcześniejsza możliwość samodzielnego utrzymania nie wyklucza możliwości przywrócenia obowiązku alimentacyjnego na rzecz dziecka rozpoczynającego naukę.

Sprawa alimentacyjna po wyprowadzce dziecka nie wpływa na zmianę obowiązku alimentacyjnego.

Jedynym wyjątkiem jest tutaj wejście dziecka w związek małżeński bez rozdzielności majątkowej. Wówczas w przypadku, gdy dochody jednego z małżonków pozwalają na samodzielne utrzymanie obu współmałżonków występuje przesłanka do uchylenia obowiązku alimentacyjnego na rzecz dziecka.

Adwokat Paweł Kraśniej

Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Strategiczny partner w wielu procesach cywilnych, rodzinnych, karnych, karnoskarbowych oraz gospodarczych. Z uwagi na szerokie kompetencje oraz doświadczenie zawodowe nie tylko skutecznie stosuje prawo, ale również prowadzi powierzoną mu sprawę z maksymalnym uwzględnieniem interesów klienta, czemu wyraz daje na sali sądowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o