Zachowek – komu się należy i w jakiej wysokości?

Podziel się na:

Do zachowku uprawnione są następujące osoby:

  • małżonek,
  • dzieci,
  • wnuki i prawnuki,
  • rodzice spadkodawcy.

Osobom tym należy się zachowek o ile doszłyby do dziedziczenia, gdyby spadkodawca nie sporządził testamentu oraz o ile osoby te nie zostały wydziedziczone w testamencie. Dodatkowo należy pamiętać, że osoby te mogą wystąpić z roszczeniem o zachowek również wtedy, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu, ale za życia rozdysponował swój majątek za pomocą darowizny. W tym ostatnim przypadku uważaj na okres przedawnienia roszczenia o zachowek, który wynosi 10 lat – są jednak od tego pewne wyjątki.

Wysokość zachowku wynosi:

  • 2/3 wartości udziału spadkowego – uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny jest małoletni,
  • 1/2 wartości udziału spadkowego – wszystkie inne przypadki.

Roszczenie o zachowek jest roszczeniem o zapłatę określonej sumy pieniężnej mówi Paweł Kraśniej z Kancelaria adwokacka Praga Południe. Opłata od pozwu wynosi 5% wartości żądanej kwoty. Pamiętaj, że istnieje możliwość zwolnienia Ciebie z tej opłat w całości lub w części.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytanie lub wątpliwość z chęcią na nie odpowiem – zapraszam do kontaktu telefonicznego, e-mailowego lub przez formularz kontaktowy.

Adwokat Paweł Kraśniej

Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Strategiczny partner w wielu procesach cywilnych, rodzinnych, karnych, karnoskarbowych oraz gospodarczych. Z uwagi na szerokie kompetencje oraz doświadczenie zawodowe nie tylko skutecznie stosuje prawo, ale również prowadzi powierzoną mu sprawę z maksymalnym uwzględnieniem interesów klienta, czemu wyraz daje na sali sądowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o